Wednesday, December 1, 2021

Kush ishte Violeta Rexhepagiqi, gazetarja që ndërroi jetë mëngjesin e sotëm

Must read

Sot ka vdekur gazetarja e njohur Violeta Rexhepagiqi.

Violeta do të mbahet mend për kontributin e madh që e ka dhënë në fushën e gazetarisë dhe informimit tek populli shqiptar për ngjarjet dhe torturat e burgosjet që ndodhnin në Kosovën e para luftës.

Violeta për publikun e gjerë shqiptar u bë e njohur me paraqitjet e saja në grupin e muzikës moderne të kohës “Vivien” rreth vitit 1984. Gjatë kësaj kohe, ajo përfaqson për dy herë Kosovën në përzgjedhen e përfaqësueses së Jugosllavisë për “Këngën e Eurovizionit”.

Që më parë Violeta, ishte e angazhuar në Radio Televizionin e Prishtinës dhe aty punoj deri në uzurpimin e kësaj qendre nga forcat e armatosura serbe. Gjatë kësaj kohe ajo pregaditë programin artistik me të cilin merr pjesë në festivalin e Radio Televizionit Jugosllav. Pas okupimit të RTP-së ajo mbeti e pa angazhuar deri pranoj ftesen si reportere lufte pranë disa agjensive dhe televizioneve të huaja, si “News Network”, “WTN”, “Sky NEWS” etj.Për këtë qëllim ajo raportoji nga shumë vatra të luftës.

Gjatë udhëtimeve të saja, ajo përsoj një aksident në komunikacion dhe si pasojë për mëse dy vite e gjysmë nuk mund të lëviziste gjymtyrët e trupit. Nga viti 1995 në bashkëpunim me produksionin muzikorë “Labia” bëri incizimin e një disku.

Violeta me vite ka punuar në RTP, pastaj në RTK, ndërsa gjatë viteve të 90′ ishte korrespodente në TV Sky News

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article