Wednesday, December 1, 2021

Kjo ishte jeta dhe vepra e këngëtares Shahindere Bërlajolli-Stafaj

Must read

Ka vdekur sot këngëtarja e njohur Shahindere Bërlajolli-Stafaj.

Mëngjesin e sotëm u dha lajmi i hidhur për vdekjen e këngëtares së mirënjohur shqipe, Shahindere Bërlajolli-Stafaj.

Shahindere Bërlajolli ishte këngëtare e njohur. Rrodhi prej një familje vendase të qytetit të Pejës, familje kjo e njohur për kontribut të vlerave të profileve të ndryshme brenda familjes. Që nga viti 1959, në moshën 13 vjeçe, Shahinderja bëhet solistja e parë më e reja profesioniste në muzikën artistike popullore.

Hitet e mëdha të Shahinderes sot përpunohen nga këngëtarë të ndryshme të estradës shqiptare. U martua me kompozitorin e njohur Enver Stafai në Gostivar, me këngët e së cilit triumfoi 5 vite radhazi në festivalin e vetëm të asaj kohe Akordet e Kosovës.

Ky çift bashkëshortor lanë gjurmë të pashlyera në botën artistike muzikore kombëtare. Ky çift artistik solli në jetë tre djem, Albanin, dhe binjakët Arditin dhe Astritin që sot e kësaj dite vazhdojnë rrugëtimin e prindërve.

Repertori i Shahindere Bërlajollit numëron 280 këngë, shumica e të cilave janë të regjistruara në Radio Prishtinë dhe në vende të tjera regjistruese.

Në Qershor 1970, Shahindere Bërlajolli merr pjesë në “Akordet E Kosovës 1970” me këngën “Vaji I Vashës”.
Ngushëllime familjes dhe komunitetit artistik.
Me ikjen e saj nga kjo jetë të pikëlluar përveç familjes la edhe miq, bashkëpunëtor e ata që u rritën me zërin e saj.

 

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article