Saturday, October 23, 2021
- Advertisement -spot_img

CATEGORY

SHËNDET

Ngacmimi i hundës nuk është thjesht i shëmtuar, por edhe i rrezikshëm

Ne i mësojmë fëmijët të mos e bëjnë këtë, pasi është jo higjenike dhe e shëmtuar për t’u parë. Por, në të vërtet shumica e...

Arsyet pse farat e Linit duhen shtypur para ngrënies

Mund të keni lexuar që farat e vogla të linit janë një paketë e fuqishme me vlera ushqimore. Por cila është mënyra më e mirë...

10 arsye të forta për shëndetin pse duhet të hani shalqi çdo ditë

Shalqini është një nga frutat më të lëngshme e të shëndetshme për organizmin. Ai është jashtëzakonisht i pasur me vitamina, minerale dhe fibër. Përfitimet që njeriu...

Katër përfitimet e rëndësishme të të notuarit në det

Noti në det mundet të përmirësojë humorin dhe shëndetin në përgjithësi. Efektet shëruese të ujit të detit u përmblodhën në termin ‘Thalassotherapy’ ‘Terapia e Ujit...

Çfarë ndodh me vlerat ushqimore kur përdorni mikrovalën në shtëpi

Mikrovala është një pajisje që rrallëherë mungon në kuzhinat e amvisave shqiptare. Ajo përdoret për të gatuar, shkrirë dhe ngrohur ushqime të shumëllojshme dhe kjo...

A janë të sigurta vezët me njolla?

Momenti i thyerjes së vezës përpara gatimit mund të shoqërohet me surpriza, që shpesh dalin të pakëndshme. I tillë është rasti i njollave të kuqe...

Ja çfarë i ndodh trupit nëse flini të uritur

E keni parasysh atë zhurmën karakteristike të urisë? Të duket sikur në stomak kanë plasur trazirat të cilat gjithësesi mendoni se mund t’i injoroni kur...

5 ushqime të përditshme që dobësojnë imunitetin, në mesin e tyre edhe buka

Gjumi i mirë, aktiviteti fizik dhe ushqyerja e shëndetshme janë tre shtyllat kryesore të sistemit imunitar.i cili është thelbësor për shëndetin e organizmit. Ushqyerja...

5 vendet ku nuk duhet mbajtur asnjëherë telefonin

Le ta pranojmë që telefoni është bërë si një sëmundje për të gjithë dhe shumicën e kohës e mbajmë me vete. Ka disa vende...

Mungesa e vitaminës B12 dhe rreziku nga Covid-19

Në vazhdën e studimeve që po kryejnë shkencëtarët për të zbuluar sa më shumë rreth COVID-19 është zbuluar një fakt interesant për vitaminën B12....

Latest news

- Advertisement -spot_img