Friday, January 21, 2022
- Advertisement -spot_img

ARCHIVE

Monthly Archives: May, 2020

Del nga shtypi romani më i ri i Jusuf Buxhovit

“Mona” është romani më i ri i shkrimtarit dhe historianit Jusuf Buxhovi. Proza mbetet në kuadër të orbitrit tematik nga romanët e fundit “Dosja B”...

Jetmir Idrizi vjen me ekspozitën ‘Queerantine’

Gjatë ditëve në karantinë, Jetmir Idrizi nuk ka humbur kohë kot. Me anë të programit ZOOM dhe me anë të mënyrave tjera të rrjeteve sociale,...

Lista e artistëve që janë kundër shembjes së Teatrit

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar ka publikuar listën e figurave publike që janë kundër shembjes së godinës. “Artistët e teatrit, filmit, muzikës dhe përkthyesit,...

Facebooku do të ndërtojë kabllon më të gjatë të internetit në botë

Facebook është duke u bashkuar me kompanitë e telekomit për të ndërtuar një kabllo nëndetësore prej 37,000 km për të furnizuar me internet më...

Tre sëmundjet që shmangni duke ngrënë vakte të rregullta ushqimore

Mënyra e të ngrënit, planifikimi, koha dhe frekuenca e vakteve janë elementë të pandashëm të një stili jetese të shëndetshme. Një stil i tillë në...

Si të përfitoni më shumë hekur nga ushqimet tuaja

Anemia si pasojë e mungesës së hekurit shoqërohet me një sërë simptomash të ndryshme. Njerëzit që vuajnë prej saj zakonisht ndihen të plogësht, kanë vështirësi...

Si të përdorni argjilën jeshile për të larguar yndyrën nga fytyra

Fytyrat e yndyrshme sipas dermatologëve kanë disa anë të mira dhe disa të këqija. Tek grupi i parë rendisim vetëhiratimin e fytyrës gjë që siguron...

Çfarë duhet të hani për të lehtësuar depresionin

Studime të njëpasnjëshme shkencore mbi depresionin, kanë konfirmuar se ushqyerja e shëndetshme e pasur me fruta, perime, drithëra dhe peshk mundet të parandalojë këtë...

Katër ushqimet më të këqija që nuk duhet të hani në mëngjes

Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm sepse trupi mund të furnizohet me ushqyesit më të nevojshëm për një energji të vazhdueshme gjatë ditës. Gjithçka...

Si të përgadisni Dollma me lule kungulli

Lulet e kungullit përveç se janë të bukura mund të shndërrohen në një nga përbërësit kryesorë të disa recetave. Kështu është dhe rasti i kësaj...

Latest news

- Advertisement -spot_img